GurusBaby.com

Можност да се има дете добие жена без матката

Видео: За прв пат во историјата на медицината: жена родила по трансплантација на матката

Медицински научници не престануваат да не изненади, со што откривањето, пред неколку децении се смета за безнадежен утопија. И тука е уште една фантастична вест: шанса да имаат бебе мечка и да добијат една жена, чија матката е отсутен за време на раѓањето, или отстранета.

Видео: Во Шведска, јас сум роден првиот светски бебето на трансплантираниот матката

Вториот по големина шведскиот град Гетеборг - тоа не е само на локацијата на седиштето на автомобилот Волво или родното место на фестивалот. Таа, исто така е универзитет, кој за 13 години спроведе истражувачката работа, заврши во март оваа година, две последователни трансфер на матката. Операции се единствени по тоа и во двата случаи на донатори за своите ќерки да стане мајка. Ова не само што значително го намалува ризикот од отфрлање на графтот, но исто така дава можност за нормално функционирање на телото, вклучувајќи го и зачнувањето и раѓањето деца.



И двајцата пациенти ќе му пресади се извршени, 30 години, но нивната судбина е поинаква. Еден е роден со ретка аномалија: тоа беше отсутен матката, другиот орган е отстранета за време на лекувањето на ракот. За да се постигне на комисијата резолуција за етички прашања на лекарите одлучиле за операција.

Видео: Како да се забремени кога дијагностициран - матката fibroids?

Информации за обид да се одржи на трансплантација на матката во светот денес доаѓа само од Турција и Саудиска Арабија. Но се користат графт од донатори кои немаат семејни врски, а во еден случај - на мртва жена. Завршено оваа пролет во шведскиот работа е уникатна генетска сличност на донаторот и примателот, кои во голема мера ја зголемува веројатноста за позитивен исход на научен експеримент. Ние посакувам среќа и за научниците и пациентите. Впрочем, нивниот успех ќе им даде надеж на многу неплодни жени во многу саканиот мајчинството.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Разгледници боење за 8 мартРазгледници боење за 8 март
Хипоплазија на грлото на матката и бременостаХипоплазија на грлото на матката и бременоста
Породилно капитал во 2013 годинаПородилно капитал во 2013 година
Два рога матката и бременостаДва рога матката и бременоста
Ќе ми матката fibroids и бременоста?Ќе ми матката fibroids и бременоста?
35 Недели на бременост: матката тон35 Недели на бременост: матката тон
Стане мајка по 30 години - не треба да се грижите!Стане мајка по 30 години - не треба да се грижите!
Јајце донатори - последиците за донаторотЈајце донатори - последиците за донаторот
Еко со јајца од донаториЕко со јајца од донатори
Трансплантација на косаТрансплантација на коса
» » » Можност да се има дете добие жена без матката